Paryskie place | czy znacie najciekawsze place w Paryżu?

Paryskie place | czy znacie najciekawsze place w Paryżu?

Czy na pewno paryskie place nie mają już przed wami żadnych tajemnic?

Na mapie Paryża znaleźć można prawie 500 placy i placyków. Paryskie place są bardzo rożne: położone za rogiem, całkiem malutkie i kameralne, ale także te, które są ogromnym skrzyżowaniem największych paryskich arterii i ozdobione imponującym posagiem.
Miłośnicy paryskich spacerów na pewno znajdą coś dla siebie. W poszukiwaniu miejsca na seans shoppingu w luksusowej okolicy, czy też w poszukiwaniu zapierających dech w piersiach widoków czy wreszcie w poszukiwaniu spokoju i zieleni… koniecznie przeczytajcie ciąg dalszy…

Idealne miejsce widokowe – plac Trocadero

Generalnie zatłoczony, plac Trocadero jest najlepszym miejscem, aby zobaczyć Wieżę Eiffla. Należy przecisnąć się pomiędzy falami turystów i sprzedawców aby oglądać najpopularniejszy symbol Paryża.

Idealne miejsce na manifestacje – plac Republiki

Miejsce imprez, demonstracji, ale także kontemplacji, Plac Republiki stał się symbolem Paryża w momencie ataków Charlie Hebdo. W okolicy znajduje się wiele barów i sklepów, ale także skatepark i to kilka metrów od posągu. Jest to najważniejszy węzeł komunikacyjny w stolicy, ponieważ łączy pięć linii metra i znajduje się pomiędzy trzecią, dziesiątą i jedenastą dzielnicą Paryża.

Idealne miejsce na Opere – plac Bastylii

Symboliczne miejsce Rewolucji Francuskiej, Plac Bastylii widział rozlew krwi z umieszczonych tutaj 75 gilotyn. W 1830 roku Louis Philippe postanowił zbudować Kolumnę Lipcowa dla upamiętnienia Rewolucji lipcowej. Opera Bastille, która powstała na życzenie prezydenta François Mitterranda, została oddana do użytku w 1989 roku.

Idealne miejsce aby podziwiać paryskie widoki – plac Charles de Gaulle

Dawniej plac Gwiazdy, Plac Charles de Gaulle został przemianowany po śmierć byłego Prezydenta Francji. Na skrzyżowaniu VIII, XVI i XVII dzielnicy, plac ten jest zdominowany przez Łuk Triumfalny.

Idealny początek spaceru po Montmartre – plac Abbesses

W XVIII dzielnicy Paryża, w przy wyjściu z metra Abbesses nadal można odnaleźć atmosferę niczym w małym miasteczku. Jest to jednak jedna z najbardziej ruchliwych dzielnic stolicy, mimo iż jest prawie całkowicie pieszy. Bardzo blisko placu warto wejść na kilka chwil do pobliskiego kościoła oraz zobaczyć znany mur z 15 000 deklaracjami miłosnymi.

Idealne miejsce na wczesne śniadanie – plac du Tertre

Wchodząc na Plac du Tertre szybko zapominamy o pokonanych schodach, które trzeba pokonać, aby wdrapać się na szczyt Montmartre. Kilka metrów od Bazyliki Sacre Coeur, jest miejscem, gdzie wielu artystów wystawia i sprzedaje swoje obrazy. To takie dziedzictwo historii kulturalnej dzielnicy, w której mieszkał między innymi Van Gogh. Bardzo turystycznie w ciągu dnia, prawdziwą atmosferę placu można dostrzec i docenić jedynie wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Idealny początek spaceru – plac Zgody

 Plac de la Concorde jest jednym z najpiękniejszych w Paryżu. Jest również największy, ponieważ zajmuje ponad osiem hektarów. Ona często zmieniał nazwy. Fontanny i obelisk są najwazniejszymi zabytkami tego wyjątkowego miejsca.

Idealne miejsce aby odpocząć – Plac la Contrescarpe

Place de la Contrescarpe  znajduje się w dzielnicy Łacińskiej, . Bardzo kameralny, to zachwyca wyglądem małomiasteczkowego skweru ale w centrum Paryża.

Idealne miejsce aby podziwiać fasadę paryskiego ratusza- Plac Hôtel-de-Ville

Plac przed paryskim Ratuszem nazywał się kiedyś placem strajków. Był także miejscem pierwszej egzekucji przez gilotynę w Paryżu. Jest siedzibą instytucji miejskich w Paryżu od 1357 roku.

Idealne miejsce aby zamieszkać – Plac Vosges

Pierwotnie nazywany Place Royale, plac Vosges przyjął swoją obecną nazwę w 1800 roku na cześć francuskiego regionu o tej samej nazwie, który  jako pierwszy uiścił  podatek  w czasie rewolucji francuskiej. Wiele osobistości, w tym Colette, Georges Simenon, Victor Hugo, a ostatnio Dominique Strauss-Kahn lub Bertrand Delanoë cieszyło się takim adresem zamieszkania.

Idealne miejsce aby zamieszkać – plac Vendôme

W sercu pierwszej dzielnicy, Plac Vendôme jest obowiązkowym miejscem dla miłośników architektury i luksusowej biżuterii. Kolumna Vendôme upamiętnia bitwę pod Austerlitz. Kamienice, które otaczają plac są siedziba wielu luksusowych hoteli i firm.

Paryskie place stały się już mniej tajemnicze? Jest ich jak wspomniałam około 500, tematów zatem nie zabraknie.
Pisałam już o moim ulubionym placu Baieldieu.
A Wy, jakie są ulubione paryskie place?

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.