Wieża Eiffla – kilka ciekawych informacji na jej temat

Wieża Eiffla – kilka ciekawych informacji na jej temat

paryska Wieża Eiffla

Wieża Eiffla to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża. Ale czy na pewno wszystko już o niej wiecie?

Oto kilka niezwykłych informacji na temat Wieży Eiffla!

1. Budowa Wieży Eiffla

rozpoczęła się 1 lipca 1887 roku, a zakończyła 31 marca 1889 roku wystawną imprezą inauguracyjną po 21 miesiącach pracy. 50 inżynierów i prawie 300 robotników uczestniczyło w budowie, aby wznieść Żelazną Damę, która miała zostać później zdemontowana. Na szczęście tak się nie stało i dziś jest jednym z symboli Francji.W 1889 r., pierwszymi oficjalnymi gośćmi wieży Eiffla byli angielska rodzina królewska i Buffalo Bill. Wszyscy podpisali księgę gości dla Gustave Eiffel’a.
Jeszcze przed końcem budowy wieża Eiffla stała się obiektem ostrej krytyki. Swoje oburzenie wyrażali sami Paryżanie ale przede wszystkim ówczesna „elita” (Charles Garnier, Emile Zola, Guy de Maupassant). Wieża, którą niektórzy opisali jako „wielką żyrafę „, stala się największym francuskim znakiem rozpoznawczym.
Wieża Eiffla budowa

2. Rozmiary Wieży Eiffla

Stalowa rama Wieży wieży 7 300 ton, a całkowita waga 10 100 ton.Na wieży Eiffla znajduje się odpowiednik 16 ton farby, wieża została przemalowana już 18 razy.
Z wysokością 324 metrów Wieża Eiffla pozostaje do dziś najwyższym francuskim budynkiem.
Podczas burzy w 1999 roku (jednej z najbardziej gwałtownych w XX wieku) szczyt wieży przesunął się zaledwie o 20 cm.
W okresie zimowym wieża Eiffla kurczy się od 4 do 8 cm. Gdy temperatura wzrasta, powraca do pierwotnego rozmiaru. Podczas upałów ekspansja metalu przesuwa pomnik, rekord nachylenia to 18 cm w 1976 roku.
Przed swoim aktualnym brązowym kolorem , Wieża Eiffla była najpierw pomalowana na czerwono, potem na żółto, potem na niebiesko …

3. Wartość Wieży Eiffla

Izba Handlowa w Monza we Włoszech oszacowała w 2012 roku wartość Wieży Eiffla na 434 miliardów euro.

4. Historia Wieży Eiffla

Pierwotnie latarnia na wieży została umieszczona w małym wagonie kolejowym, który okrążał szczyt, aby oświetlić Paryż. Dopiero w 2000 roku urządzenie zostało zmienione: 4 stałe projektory, z których każdy znajduje się po jednej stronie budynku.
Od 1925 r. Do 1934 r. widniał na Wiezy napis: Citroën, który zaoferował sobie taka właśnie reklamę, pisząc swoją nazwę na wieży Eiffla w postaci świetlnych liter (250 000 żarówek i 600 km kabli elektrycznych).
Franz Reichelt, zmarł w wieku 33 lat 4 lutego 1912 r., Skacząc z pierwszego piętra wieży Eiffla, aby przetestować swój wynalazek, kombinezon spadochronowy.
Na najwyższym piętrze znajduje się dawne mieszkanie Gustave Eiffel. Dziś możemy odkryć woskowe posągi Gustave’a Eiffela i Thomasa Edisona w pełnej dyskusji. Można jednak się założyć, że twórca Wiezy Eiffla nigdy tam nie mieszkał. Te pomieszczenia były używane jako stacja meteorologiczna, a następnie jako laboratorium do pierwszych testów TSF.
Wieża Eiffla w Paryżu

5. Wieża Eiffla teraz…

Oświetlenie wieży Eiffla wymaga około 20 000 żarówek, chociaż rzadko wszystkie świecą w tym samym czasie.

Z 7 milionami odwiedzających rocznie, Wieża Eiffla jest najczęściej zwiedzana płatną wieżą na świecie. Trzy najczęściej odwiedzane miejsca we Francji przed Wieżą Eiffla to Disneyland, Notre-Dame de Paris i Le Louvre!

Dokładna liczba replik wieży Eiffla nie jest dokładnie oszacowana, ale istnieje około trzydziestu wzorowanych przez nią inspiracji. Aby je zobaczyć, trzeba jechać do Las Vegas, Chin, Kanady … Wieża Eiffla jest na całym świecie!

Każdego dnia w restauracji „Le Jules Verne” dochodzi średnio dwa razy do oświadczyn.

Czy wiedzieliście, że rozpowszechnianie zdjęć podświetlonej Wieży Eiffla jest zabronione? . Rzeczywiście, iluminacje są dziełem chronionym przez prawa autorskie.

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.