Paryski Ratusz – czyli Hôtel de Ville

Paryski ratusz, czyli Hôtel de Ville ma burzliwą historię, naznaczoną pożarami, rewoltami i rekonstrukcjami.
Dziś jest  najważniejszym miejscem paryskiej administracji, symbolem francuskiej stolicy, gdzie mieszczą się biura burmistrza Paryża.

paryski ratusz

Historia paryskiego ratusza i siedem dat, które zmieniły historię i Paryż:

• 1357  – Pierwszy paryski ratusz „Maison aux Piliers”
• 1533  – Nowy Hôtel de Ville
• 1652  – Pierwszy pożar paryskiego ratusza
• 1789  – Wybory pierwszego burmistrza Paryża
• 1871  – Zniszczenie paryskiego ratusza
• 1944  – Przemówienie de Gaulle’a o wyzwoleniu Paryża
• 1977  – Wybór w powszechnych wyborach burmistrza Paryża

Pierwszy paryski ratusz czyli „Maison aux Piliers”

Historia paryskiego Ratusza rozpoczęła się w 1357 roku, kiedy Etienne Marcel zakupił kamienice przy Place de Grève w centrum Paryża. Budynek ten, zwany „Maison aux Piliers”, został kupiony przez prefekta i kupca Etienne’a Marcela i stał się siedzibą gminy.

Kamienica ta miała być siedzibą  paryskich kupców  i miejscem spotkań dla tej licznej i ważnej grupy społecznej. Byla to korporacja kupców wody, odpowiedzialnych za zaopatrywanie Paryża nad Sekwaną, najbardziej wpływowe i potężne  wówczas stowarzyszenie.

Nowy Hôtel de Ville w 1533 roku

Prawie dwa wieki później „Maison aux Piliers” zgroził zawaleniem i podjeto decyzje o  zastąpieniu nowym budynkiem, większym i reprezentatywnym dla potęgi Paryża. Pierwszy kamień budowli położył 15 lipca 1533 roku burmistrz kupców Pierre Viole. Plany budynku zaprojektowali Pierre de Champiges i Dominique de Cortone, włoski architekt znany również jako Boccador.

1652 : premier incendie à l’Hôtel de Ville

Pożar, który nawiedził Hôtel de Ville w 1871 roku, nie był jedynym w jego historii. Rzeczywiście, już dwa wieki wcześniej zamieszki wybuchły w Paryżu i we Francji podczas Frondy (1648-1653). Buntownicy podpalili drzwi ratusza. Następnie weszli do budynku, aby wymordować członków zgromadzenia miejskiego, uznanych za zbyt bliskich kardynałowi Mazarinowi.
W 1653 roku spokój powrócił do Paryża.

1789  – Wybory pierwszego burmistrza Paryża

Jean-Sylvain Bailly, matematyk i astronom, był pierwszym burmistrzem Paryża. 15 lipca 1789 r. Bailly został mianowany burmistrzem Paryża, po zabójstwie Jacquesa de Flessellesa, ostatniego rektora kupców paryskich. Jako burmistrz Paryża, 17 lipca 1789 r. Podarował trójkolorową kokardę Ludwikowi XVI. Biel symbolizuje Burbonów, a czerwony i niebieski to kolory Paryża.
Kilka lat później, stał się bardzo niepopularny po strzelaniu do tłumu i po obronie monarchii, Jean-Sylvain Bailly zostanie sądzony przez Trybunał Rewolucyjny i skazany na śmierć w 1793 r., a 12 listopada tego samego roku zgilotynowany.

1871  – Zniszczenie paryskiego ratusza

W Paryżu Komuna rozpadła się w marcu 1871 r. 24 maja 1871 r., podczas „krwawego tygodnia”, czując zbliżający się koniec, Komunardowie podpalili Hôtel de Ville. Budynek spłonął doszczetnię – zabierając ze sobą zawartość swojej historycznej biblioteki i stan cywilny paryżan – podobnie jak wiele innych paryskich budynków, takich jak Palais de Justice, Pałac Tuileries i dworzec kolejowy gare de Lyon.

Ruiny paryskiego ratusza od strony rue Rivoli, 1871 rok
© Léon et Lévy/Roger-Viollet

Schroniwszy się w Pałacu Luksemburskim, w 1873 r. rada miejska podjęła decyzję o odbudowie Hôtel de Ville i ogłosiła konkurs dla architektów. Zwycięzcami są Théodore Ballu i Edouard Deperthes, którzy proponują zmianę elewacji w stylu renesansowym na taką samą. Prace skończyły się w 1882 roku.
Rada gminy, niosąca wartości III RP, chce, aby nowy ratusz stał się domem dla ludzi. Budynek staje się wówczas najnowocześniejszym budynkiem użyteczności publicznej. Jest podłączony do prądu i telefonu oraz posiada windy. Centralne ogrzewanie, wynalezione przez Eugène Viollet-le-Duc, działa do dziś.
Budynek zaprojektowany dla mieszkańców Paryża i będący symbolem nowej republiki francuskiej jest pełen odniesień i przypomina o jego republikańskim charakterze. Herb Miasta znajduje się tu i ówdzie w budynku, na klamce, kaloryferze lub malowidle na suficie. W wielu miejscach możemy również zobaczyć litery „R” i „F” oznaczające Republikę Francuską.

1944  – Przemówienie de Gaulle’a o wyzwoleniu Paryża

25 sierpnia 1944 r. wyzwolono Paryż. Generał de Gaulle udał się pod koniec dnia do Hôtel de Ville i wygłosił tam niezapomniane przemówienie:
Paryż! Paryż oburzony! Paryż złamany! Paryż umęczony! ale Paryż wyzwolony!

Przemówienie z ratusza nie było przypadkowe. Generał postanawia zwrócić się do paryżan z tego symbolicznego miejsca, które uosabia lud i Republikę Francuską.

1977  – Wybór w powszechnych wyborach burmistrza Paryża

Od czasu ustawy z 31 grudnia 1975 r. głosowanie w powszechnych wyborach pośrednich umożliwia demokratyczny wybór burmistrza Paryża. Pierwszym wybranym burmistrzem był Jacques Chirac w 1977 roku.

 

Imponujący gmach urzędu miejskiego ma po bokach dwa posągi postaci kobiecych z nagim biustem i zachwyca pięknym, mansardowym dachem w typowo francuskim stylu.

Wewnątrz można podziwiać okazałą sale balową stworzoną jako replikę Sali Luster w Wersalu, wspaniałe schody, mnóstwo ozdobnych żyrandoli, liczne rzeźby i kariatydy.

Paryski ratusz można zwiedzać za darmo po uprzednim umówieniu się z Serwisem Protokołu.

Daty i godziny są ustalane w piątki tydzień przed wizytą.
Można umówić się telefonicznie 01 42 76 50 49 ou 01 42 76 54 04 lub na miejscu
Salon d’Accueil, 29 rue de Rivoli (4° arrondissement) od poniedziałku do soboty od 10h00 do 19h00

Metro Hôtel de Ville,    RER Châtelet – Les Halles

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.