Dzielnice Paryża

Dzielnice Paryża

 Dzielnice w Paryżu ? czyli odkryj każdy zakątek miasta

Zastanawiasz się, którą dzielnicę odwiedzić w Paryżu? Niezależnie od tego, czy na spacer, na nocleg, na wyjście, czy na zwiedzanie, koniecznie trzeba poznać atmosferę każdej dzielnicy.
Paryżanie mówią o «wioskach» w każdej z dzielnic. Rzeczywiście, każda z tych typowo administracyjnych gmin kryje w sobie zazwyczaj kilka mniejszych dzielnic. Każda ma swoja atmosferę, jedna będzie bardziej szykowna lub bobo, modna lub populo, gorączkowa czy spokojna … wybierzmy się na wycieczkę po paryskich dzielnicach.

Dzielnica I w Paryżu to okolice Louvre

(liczy 183 ha) Utworzona 16 czerwca 1859 roku, jest uważana za najbardziej centralną z dzielnic. Ta paryska dzielnica obejmuje zabytki takie jak Luwr, Pałac Królewski czyli Palais Royal, Tuileries lub Palais de la Cité, ale także najstarsze z dzielnic: Les Halles, które powstało na samym początku średniowiecza.

Dzielnica II – Bourse

(99 ha) Zorganizowany wokół dawnej paryskiej Giełdy papierów wartościowych, jest to najmniejsza z paryskich dzielnic, w której znajdują się kultowe ulice, takie jak rue Montorgueil, rue de la Paix, rue Montmartre, oraz tętniąca życiem ulica Etienne -Marcel lub Aboukir.

Dzielnica III zwana też Temple

(117 ha) Dzielnica bardzo ceniona dzięki licznym galeriom sztuki. Trzecia dzielnica ma również wiele „skarbów” w kategoriach budynków. Les Archives Nationales, le Conservatoire national des arts et métiers (CNAM), Muzeum Picassa i Carreau du Temple znajdują się w sercu tej tętniącej życiem i relaksującej dzielnicy.

Dzielnica IV czyli Hôtel de Ville

(160 ha) Ta paryska dzielnica nazywana jest również Marais. Jest popularna zarówno wśród turystów jak i mieszkańców, ponieważ składa się z Ile de la Cité, ratusza, Centrum Pompidou, ale także tysięcy dobrych miejsc gdzie można dobrze zjeść czy wypić, milo spędzić czas czy po prostu pospacerować.

Dzielnica V czyli okolice Panthéon

(254 ha) Jest to najstarsza dzielnica miasta. Jest jednocześnie dzielnicą uniwersytecką i intelektualną (oczywiście ze względu na Sorbonę) jak i turystyczną (Panthéon przyciąga licznych turystów ). W tej dziemnicy znajdziemy kilka idealnych miejsc aby spędzić miły wieczór. Ulica Mouffetard lub bulwar Saint-Germain tętnią życiem dzięki dziesiątkom restauracji.

Dzielnica VI czyli okolice Luxembourg

(212 ha) Obejmuje Senat, Instytut Francji, teatr Odeon lub Szkołę Sztuk Pięknych, dzielnicę turystyczną Saint-Germain-des-Prés i Ogród Luksemburski. Co sprawia, że ta dzielnica jest najdroższa w mieście!

Dzielnica VII czyli okolice PALAIS-BOURBON

(409 ha) : Można go nazwać muzealną dzielnicą Paryża, ponieważ to tutaj mieszczą się Musée d’Orsay, Musée du quai Branly, Musée Rodin i Musée Maillol. Ponadto są tu prywatne rezydencje, historyczne zabytki, luksusowe sklepy, Ecole Militaire, Hotel Matignon, Place du Palais-Bourbon i … Wieża Eiffla. To niewątpliwie te wyjątkowe pomniki i miejsca, które czynią ją najmajętniejszą dzielnicą miasta.

Dzielnica VIII czyli okolice ELYSÉE

(388 ha) : To, co należy zapamiętać z tej bardzo ekskluzywnej dzielnicy: jest Elysee – główna rezydencja prezydenta Republiki, Pola Elizejskie z Grand Palais i Petit Palais, Place de la Concorde, Dzielnica Madeleine, Łuk Triumfalny. Krótko mówiąc, to eleganckie i drogie okolice!

Dzielnica IX to okolice słynnej paryskiej Opery

(218 ha) : Może jest jedną z najmniej rozległych, ale z pewnością jest jedną z paryskich dzielnic najlepiej obsługiwanych przez komunikacje miejską. Na terenie tej jednej dzielnicy jest nie mniej niż 19 stacji metra. Ta modna dzielnica dnia i nocy obejmuje Grands Boulevards i jej liczne (mniej lub bardziej znane) teatry, domy towarowe, takie jak Le Printemps, Opera Garnier i bardzo elegancki plac Opera.

X dzielnica Paryża zwana ENTREPÔT

(289 ha) : Znajduje się na prawym brzegu Sekwany. W X dzielnicy znajdują się Faubourg Saint-Denis i Canal Saint-Martin; miejsca bardzo popularne wśród mieszkańców Paryża i nieco mniej (być może) turystów. Nie jest to jedyna rzecz, która charakteryzuje to miejsce. Znajdują się w tej okolicy dwa duże dworce kolejowe: Gare de l’Est, gdzie znajdują się modne bary i restauracje, oraz Gare du Nord, skąd odjeżdżają pociągi miedzy innymi do Londynu.

Dzielnica XI to POPINCOURT

(367 ha) : Dawniej w sercu wielkich buntów (wracamy do XIX wieku), dziś jest to bardzo modna i tętniąca życiem. Place de la Bastille, rue Oberkampf i rue de Lappe, gdzie znajduje się kilka nocnych klubów, barów i restauracji przez lata ugruntowały swoja renomę.

XII dzielnica Paryża to okolice REUILLY

(637 ha) : Może mniej ruchliwy i uczęszczany, jednak kryje wiele skarbów. W istocie, budując centrum handlowe « Bercy Village », znaleziono szczątki (drewniane kajaki, wyroby garncarskie, łuki i strzały, narzędzia wykonane z kości i kamienia), które można teraz oglądać w muzeum Carnavalet.

XIII dzielnica Paryża to okolice GOBELINS

(715 ha) : Bardziej lokalna i mniej turystyczna, XIII dzielnica znana jest jako dzielnica robotnicza, ale także obecna dzielnica azjatycka i dzielnica Butte-aux-Cailles . W okolicy znajduje się również biblioteka François-Mitterrand, dworzec Austerlitz, fabryka Gobelins i renomowany szpital La Pitié-Salpêtrière.

Dzielnica XIV zwana także OBSERVATOIRE

(564 ha) : Dzielnica jest dobrze zaopatrzona w kina i teatry, ale także w kultowe miejsca, takie jak Wieża Montparnasse (która służyła jako plan filmowy), Katakumby Paryża, Parc Montsouris, który ukrywa piękne statuetki lub Fondation Cartier ze sztuką współczesną.

Dzielnica XV to okolice VAUGIRARD

(848 ha) : Jest to największy (jeśli nie liczymy Bois de Boulogne i Bois de Vincennes), najbardziej zaludniona dzielnica stolicy. Obejmuje także jedną z trzech wysp (l’île aux Cygnes), ogromne centrum handlowe Beaugrenelle i Statue Wolności. Bardziej rodzinna niż turystyczna, ta dzielnica jest jednak bardzo przyjemna i pełna małych skarbów do odkrycia.

XVI dzielnica Paryża to PASSY

(791 ha) : Jeśli dziś jest to całkowicie część Paryża, to nie zawsze tak było. Przez ponad 1000 lat, cała dzielnica – obecnie mieszczańska i bardzo zielona – znajdowała się poza stolicą. Bardziej mieszkalny niż turystyczny, nadal jest odwiedzany przez ciekawskich, ponieważ ma słynny Trocadero, Bois de Boulogne, Parc des Princes lub stadion Roland-Garros.

Dzielnica XVII to okolice BATIGNOLLES-MONCEAU

(567 ha) : Jest to bez wątpienia najbardziej eklektyczna z dzielnic Paryża. Obejmuje cztery dzielnice o całkowicie odmiennym stylu: Ternes, Plaine-de-Monceaux (jedna z najdroższych i szykownych okolic Paryża ze znaczną koncentracją Budynkow Haussmanian), Batignolles i Épinettes (bardzo popularne).

Dzielnica XVIII to oczywiście MONTMARTRE

(601 ha) : Jedna dzielnica, dwie atmosfery. Znajdujemy tutaj ultra-turystyczną stronę Montmartre i „zaniedbaną” (ale z szybującą popularnością) stronę Barbès, która kiedyś przywitała najuboższą ludność Paryża, ale która stopniowo staje się dzielnicą bobo-chic.

Dzielnica XIX to okolice BUTTES-CHAUMONT

(679 ha) : Długo omijana przez paryżan, dzielnica powoli odzyskuje popularność i więcej mieszkańców (14 000 więcej w ciągu 7 lat) dzięki tańszym czynszom i przyjemnej jakości życia. Jest to tez dzielnica dobrze obsługiwana przez transport publiczny. Okolice sa bardzo przyjazne dla rodzin z dziećmi ze względu liczne parki: Villette i Buttes-Chaumont.

XX dzielnica Paryża to okolice MÉNILMONTANT

(598 ha) : Położona na prawym brzegu Sekwany XX jest ostatnia dzielnica „ślimaka”.  Znana jest z cmentarza Père-Lachaise, na którym spoczywa wiele « osobistości».  Także okolice Belleville sa doceniane przez sympatyków nocnego życia.

 

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.