Odkryj uroki Lille

Odkryj uroki Lille

Odkryj uroki Lille to zachęcający tytuł do wycieczki do raju piwa, welsh… i uroczego miasta na północy … 
Kilka miesięcy temu, miałam okazje pojechać na dwa dni do Lille.  Był to wyjazd typowo służbowy i nie miałam niestety tyle czasu na zwiedzanie ile bym chciała. Nawet wte kilka godzin udało mi się zobaczyć kilka ciekawych miejsc…

Kolorowe Lille 

Wbrew temu co myślałam, przygotowując się do wyjazdu, w Lille świeciło słonce. Stolica Flandrii jest znana z pochmurnej pogody, deszczu i kojarzyła mi się z szarym i smutnym miastem dalekiej północy. 
Nic bardziej mylnego, już po wyjściu z dworca byłam zaskoczona atmosfera tego miasta. Jest to duży ośrodek akademicki wiec natknęłam się zaraz na grupki młodych ludzi, wypełnione ogródki kawiarni i bardzo radosna atmosferę. 

Zaplanować podroż do Lille 

Podróż do Lille jest dobrym pomysłem na spędzenie miłego weekendu. Z Gare du Nord wyjeżdżają 23 pociągi dziennie i pierwszy pociąg odjeżdża już o 6h45 a ostatni około 22h. Podróż miedzy Paryżem a Lille trwa stosunkowo krótko, ponieważ trwa tylko godzinę. W tym czasie można się zrelaksować, kontemplując przewijający się krajobraz północnej Francji. 
AKupując go co najmniej 3 miesiące wcześniej, możesz trafić na bilety nawet za 15€. Połączenia kolejowe miedzy Paryżem a Lille zapewniają TGV i OUIGO. Te ostatnie działają głównie wieczorem ale tez mogą być dużo tańsze.

Czy warto jechać do Lille?  – uroki Lille 

Rzut kamieniem od granicy z Belgia, Lille jest stolica Flandrii i jednej z większych aglomeracji we Francji. Zapewnia wiele atrakcji różnorodnych atrakcji, które łączą sztukę, kulturę i gastronomie. Spacer uliczkami „Vieux Lille” jest jedna z przyjemności, których nie można sobie odmówić po przyjedzie. Zabytkowe centrum, Vieux Lille, charakteryzuje się XVII-wiecznymi kamienicami z czerwonej cegły, brukowanymi uliczkami dla pieszych i centralnym Grand’Place.
Lille zachowało wiele budynków świadczących o wielu wpływach, w tym Palais Rihour, Vieille Bourse, Rang du Beauregard i katedrę Notre-Dame de la Treille. Stara giełda, zbudowana w latach 1652–1653 przez Juliena Destrée, jest niewątpliwie najpiękniejszym zabytkiem… 

Kulinarne uroki Lille 

Lille jest przede wszystkim stolicą piwa i jeśli chcesz poznać uroki Lille, to piwo jest jednym z nich. Pierwsze wzmianki o piwie w Lille pojawiły się już na końcu pierwszego tysiąclecia. W mieście handlu i przemysłu, piwo stało się stałym punktem i tradycja, która przetrwała epoki. Oczywiście mowie tutaj o rozsądnych tej degustacji, gdyż wszyscy wiemy, ze nadmierne spożycie … 
Ale nie samym piwem żyje człowiek, zatem najlepiej jest połączyć degustacje tego trunku z degustacją autentycznej kuchni Północy.
Przyznam się, ze jadąc do Lille nie miałam pojęcia o tradycyjnej kuchni tamtego regionu. To był błąd. 

– welsh 

Cóż, to danie z dziwnie brzmiącą nazwą to nic innego jak « niezwykła » zapiekanka prosto z północy !
Znam polskie zapiekanki z pieczarkami, szynka i posypane żółtym serem ale takiej zapiekanki nigdy nie jadłam. Trafiłam, przez przypadek do raju welsh… w karcie były w większości « welsh » ale moim podstawowym problemem było nurtujące mnie pytanie … co to jest ten welsh, hello?
Posiłkowałam się Wikipedia ale postanowiłam wybrać na chybił trafił. Często tak robię, kiedy tajemniczo brzmiące nazwy w karcie nic mi nie mówią i nie przygotowuję wcześniej moich kulinarnych eskapad.

kulinarne uroki Lille
tradycyjny welsh, podany z frytkami … i milionem kalorii !

Miasto Lille jest pełne dobrych adresów  stylu„ estaminet” do spróbowania carbonade, Potjevleesch, Waterzooï i Welch … Rozkosz!
Krótka wycieczka po specjałach Lille i najlepsze miejsca, w których można je zjeść …będzie musiała poczekać do następnego wyjazdu. Ten okazał się zbyt krotki i postanowiłam tam jeszcze wrócić. 

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.