Śladami Edith Piaf

Śladami Edith Piaf

100-lat-edith-piaf

19 grudnia Edith Piaf obchodziłaby w tym roku swoje setne urodziny.

«Paryż» oczywiście nie zapomniał o tej rocznicy.  Biblioteka Narodowa poświeciła jej wystawę a paryskie metro przypomina podróżującym słowa jej piosenek.

Twórczość artystyczna Edith Piaf należy do klasyki piosenki francuskiej i pomimo upływu czasu nadal cieszy się ogromna popularnością.  Od śpiewaczki ulicznej na Montmartre po mityczne sceny Paryża – Pleyel, Bobino czy Olympia – ta wątła postać ubrana na czarno wzruszała i wzrusza cały „Paryż „ do dziś. Jej niepowtarzalny głos pozostaje ponadczasowy a jej piosenki poruszają rzesze miłośników.

Napisano o niej wiele biografii i jej postać jest rozpoznawana na całym świecie jednak to w Paryżu powstało muzeum jej poświęcone i to tutaj można udać się w swoista pielgrzymkę po miejscach gdzie żyła i tworzyła.

Trasa śladami Edith Piaf musi rozpocząć się w dzielnicy Belleville (XX) na ulicy Belleville zresztą, gdzie przy numerze 72, można znaleźć tabliczkę ze tam przyszła na świat. Urodziła się tak na prawdę w szpitalu Tenon, rue de la Chine.

Pomnik Piaf, który można zobaczyć niedaleko, powstał w 2003 roku, na placu, który nosi jej nazwisko.

Place Edith Piaf, XX dzielnica.

W już wieku 15 lat, Edith śpiewała na paryskich trotuarach. Na rogu ulicy Troyon i Mac-Mahon wXVII dzielnicy została zauważona przez Louis Leplée, właściciela kabaretu Le Gerny’s, który miescil się przy ulicy Pierre-Charron w VIII dzielnicy. To właśnie on nazwał ja « la môme Piaf ».

W wieku 22 lat triumfuje na scenie music hall ABC w II dzielnicy.

Z Porte de Bagnolet do burżuazyjnego komfortu Porte d’Auteuil, Piaf wiedzie koczowniczy tryb życia, poświęcając się całkowicie scenie, muzyce oraz swoim coraz to nowym historiom miłosnym.

Kolejnym etapem tej wycieczki śladami Edith Piaf jest XVI dzielnica, gdzie avenue Marceau, powstał jeden z najważniejszych jej tekstów: «La vie en rose». Po krótkim pobycie w Nowym Jorku, wraca do Paryża wraz ze swa największą miłością, bokserem Marcelem Cerdan. Jej rezydencja przy ulicy Leconte-de-Lisle była miejscem gdzie powstał „L’Hymne à l’amour» napisany właśnie dla niego.

Następnym ważnym miejscem w życiu Edith Piaf była mityczna scena paryska: l’Olympia, gdzie po śmierci swego ukochanego śpiewała jeszcze wielokrotnie.

Artystka zmarła na południu Francji ale jej ówczesny mąż przewiózł jej ciało do ich wspólnego mieszkania 67, boulevard Lannes w XVI dzielnicy.

Jako ostatni powrót do domu, spoczywa na cmentarzu Père -Lachaise ( XX dzielnicy ), na skraju Menilmontant i Belleville.

 

Prywatne muzeum poświęcone Edith Piaf mieści się w małym mieszkaniu w XI dzielnicy, przy ulicy 5 Rue Crespin du Gast, gdzie mieszkała w 1933 roku. W tym dwu pokojowym mieszkaniu można oglądać zbiór pamiątek, miedzy innymi jedna z jej słynnych czarnych sukienek, pluszowe misie ofiarowane jej przez ostatniego męża, rękawice bokserskie Marcela, fragment korespondencji czy jej buty… rozmiar 34.

Te fragmenty jej prywatności są przedstawiane przez właściciela mieszkania, który w swej młodości poznał Edit Piaf.

Darmowe wycieczki, tylko po wcześniejszym umówieniu w 01 43 55 52 72 .

Musée Edith Piaf

5 rue Crespin du Gast 75011 Paris

Metro:  Ménilmontant

 

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.