15 Rzeczy, których nie powinieneś robić, gdy odwiedzasz Paryż i Francję

15 Rzeczy, których nie powinieneś robić, gdy odwiedzasz Paryż i Francję

15 Rzeczy, których NIE powinieneś robić, gdy odwiedzasz Paryż i Francję

Dzisiaj podpowiadam aż lub tylko 15, jednak lista może być bardzo długa i postaram się ją sukcesywnie uaktualniać.
Sami zobaczycie, że jest kilka zaskakujących punków.
15 rzeczy, których nie powinieneś robić, gdy odwiedzasz Paryż czyli krótka lista spostrzeżeń na temat Paryża i jego mieszkańców

 1. W Paryżu trzymać się tylko turystycznych dzielnic …

  Jasne, Wieża Eiffla jest emblematyczna, a Notre Dame jest przepiękna. Pamiętaj jednak, aby poświęcić trochę czasu na odkrywanie miejsc, w których spędzają czas Paryżanie. Turyści często ich nie znają i nie chodzą do miejsc, o których  nie pisze się w przewodnikach i nie pokazuje w telewizji. Często warto zejść z wcześniej ustalonej trasy i się po prostu zgubić.

 2. Myślec, że wszystko, co jest do zobaczenia we Francji, znajduje się w Paryżu

  Francja jest zróżnicowanym i pięknym krajem, od wybrzeża Bretanii i gór francuskiego kraju Basków, po przepiękne ulice Strasburga i wulkany Owernii. Paryż jest piękny, ale zachęcam do paryskich spacerów poza Paryż 😉 .

 3. Wyrabiać sobie opinii na temat Paryża  w tych (bardzo uprzywilejowanych) turystycznych dzielnicach.

  Nie, nie wszystkie francuskie kobiety ubierają się jak-nonszalanckie-ale-stylowe modelki i nie wszystkie Paryżanki wyglądają idealnie. A jeśli przeczytam kolejną książkę o tajemnicach piękności paryskich kobiet napisanych przez kogoś, kto spędził miesiąc na lewym brzegu Paryża, stracę rozum.

 4. Złościć się na kelnerów, którzy nie przynoszą ci rachunku

  W rzeczywistości kelnera uważa się za nieuprzejmego, kiedy przynosi rachunek do stołu, zanim klient tego zażąda. Sprawiłby, że poczujesz, że musisz zapłacić i od razu wyjść z restauracji, podczas gdy kultura francuskiej restauracji polega na tym, by poświęcać tyle czasu, ile chcesz. Więc jeśli skończysz, po prostu machnij miło do swojego kelnera (nie nazywaj ich „garçon”!) I poproś o „l’add”.

 5. Oczekiwać, że kelner napełni twój kieliszek wodą lub winem i regularnie będzie kontrolować jego zawartość.

  Tak się nie stanie. Ale będziesz miał na stole dzbanek z wodą, który będzie uzupełniany, kiedy będziesz go potrzebował, i będziesz musiał napełnić swój kieliszek, ponieważ jesteś dorosły i niedorzecznym jest, aby ktoś napełnił ci kieliszek. A jeśli coś jest nie tak, możesz machnąć kelnerem i powiedzieć mu. Nie przyjdzie, żeby przerwać posiłek, żeby to sprawdzić, ponieważ jest to uważane za niegrzeczne i niepotrzebne.

 6. Spieszyć się

  W Paryżu i we Francji jest wiele rzeczy do zobaczenia i  aż kusi, aby próbować dopasować się do tego ciągłego biegu jaki tutaj można zaobserwować. Jakże ogromna będzie chęć, żeby zrobić i zobaczyć jak najwięcej w ciągu kilku dni, które tutaj spędzacie.
  Ale aby naprawdę doświadczyć Francji i jej kultury, poświęć kilka przerw w swoim harmonogramie i naucz się nie spieszyć się: weź kawę na tarasie i po prostu obserwuj ludzi przez kilka godzin lub weź 3-godzinną przerwę na lunch i naprawdę ciesz się jedzeniem i towarzystwem. Kultura francuska polega na poświęceniu czasu na cieszenie się życiem.

 7. Spożywać posiłki tylko w dzielnicach turystycznych.

  Restauracje w obszarach turystycznych są drogie i przeciętne, serwując turystom, co ich zdaniem jest tradycyjnym francuskim jedzeniem. Jeśli jesteś w Paryżu, unikaj restauracji wokół głównych atrakcji, takich jak Luwr, Katedra Notre Dame, Wieża Eiffla czy Pola Elizejskie. Zamiast tego udaj się na zwiedzanie 9., 10., 11., 19. i 20. dzielnicy, w której mieszkańcy faktycznie wychodzą i jedzą.
  Oczywiście nie wolno uogólniać, ale często warto wejść w małą, boczną uliczkę i przekonać się, że tam jest spokojniej, taniej i lepiej…

 8. Próbować tylko super tradycyjnych francuskich potraw.

  Obfite, tradycyjne francuskie jedzenie może być przyjemnością, ale wersja serwowana w niektórych restauracjach czasami nie jest. Tak więc, podczas szukasz koniecznie  doskonałego cassouleta podczas swojej wizyty, powinieneś również sprawdzić scenę neo-bistro, która wymyśla nowe sposoby na klasyczne przepisy lub zjeść w jednej z pysznych marokańskich, włoskich i wietnamskich restauracjach, które możesz znaleźć w całym mieście.

 9. Myśleć, że Francuzi jedzą żabie udka.

  Jedyne restauracje oferujące żabie udka w menu to restauracje turystyczne, a jedynymi osobami, które zamawiają żabie nogi są … turyści.

 10. Zakładać, że wszyscy mówią po angielsku.

  Często słyszę, jak turyści narzekają na to, jak bardzo niegrzeczni są Francuzi, gdy pytają ich o wskazówki. Po pierwsze, Paryżanie mają do czynienia z prośbami turystów przez cały rok, a po pewnym czasie jest on bardzo tym i nie tylko tym zmęczony. Po drugie, wielu turystów podchodzi do miejscowych po angielsku, nie zadając sobie nawet trudu by mówić kilka słów po francusku.
  Czy możesz sobie wyobrazić francuskiego turystę przybywającego do ciebie w Polsce i pytającego o wskazówki w języku francuskim? To byłoby absurdalne. Więc powiedz: „Bonjour, excusez-moi, parlez-vous anglais?” („Cześć, przepraszam, czy mówisz po angielsku?”) I kiedy mówią „tak”, zapytaj po angielsku. Będą wdzięczni, że dołożyłeś starań. Jeśli odpowiedzą „nie”, idź dalej i znajdź kogoś, kto się nie zdenerwuje.

 11. Ubierać się jak stereotyp Francuzki podczas podróży.

  Robisz to, ale wiesz, że wyglądasz głupio, gdy nosisz beret przy Wieży Eiffla.

 12. Zakładać, że kulturowa bezpośredniość jest skierowany do ciebie osobiście.

  Zazwyczaj nie uśmiechamy się do nieznajomych na ulicy i nie pytamy ludzi, jak się mają, kiedy tak naprawdę nie chcemy wiedzieć. W Paryżu i w całej Francji musimy być na to przygotowani. Pytanie „jak się masz” nie oznacza, ze musisz od razu opowiadać o swoich bolączkach i problemach.

 13. Nosić klapki w mieście

  Wiadomo, każdy robi, co chce, swoim życiem i nogami, ale Francuzi z pewnością to osądzą.

 14. Poruszać się taksówkami.

  Nie twierdze oczywiście, że tak ogólnie nigdy ale szkoda byłoby tracić pieniądze w ten sposób. Paryż i większość francuskich miast może się poszczycić świetnymi publicznymi środkami transportu.
  Poza tym najlepszym sposobem na poznanie smaku życia w Paryżu jest poznanie również uroków paryskiego metra.

 15. Oczekiwać, że wszystko będzie otwarte w niedzielę

  Wiele miejsc jest zamkniętych w niedziele, w tym wiele restauracji. Takie jest prawo i szczerze, to całkiem przyjemnie mieć dzień, w którym jesteś zmuszony zwolnić i niczego nie kupować. Można wiec skorzystać z tego spowolnionego tempa i udać się do parku lub muzeum lub i do parku i do muzeum.

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.