Muzeum Zabawek w Poissy, nie tylko dla dzieci …

Muzeum Zabawek w Poissy, nie tylko dla dzieci …

 Muzeum Zabawek, niekoniecznie w Paryżu…

W niedzielne popołudnie, szczególnie kiedy pogoda nie zachęca do spacerów, dzieci się nudzą. Ale o tym wszyscy wiedzą.
Muzeum Zabawek jest miejscem, gdzie można spędzić takie właśnie popołudnie, podziwiać piękne i zaskakujące eksponaty z czasów, kiedy nikt nie słyszał o Barbie – a przede wszystkim sprawić wielka przyjemność dzieciom … i sobie.
Muzeum Zabawek znajdziecie w Poissy, niedaleko Paryża. Można dojechać tutaj RER A lub pociągiem z dworca St Lazare, później to już kwestia kilkuminutowego spaceru.

Muzeum-zabawek-Poissy-wejscie

 

muzeum-zabawek-poissy (2)

Średniowieczna siedziba Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek w Poissy powstało w 1974 roku. Mieści się w XIV wiecznej, warownej portierni dawnego królewskiego klasztoru Świętego Ludwika. Pomijając bezpośrednie otoczenie, bo jest nim ukryte za ogromnym murem więzienie, miejsce jest zaskakujące.

Muzeum jest dość kameralne, prezentuje około 800 gier i zabawek pochodzących z od 1850 do 1950 roku.  W trakcie zwiedzania odkrywamy , ku radości młodych i starszych, lalki porcelanowe, zestawy do herbaty, misie , konie na biegunach , samochody, pociągi elektryczne … i wiele innych niespodzianek.
muzeum-zabawek-poissy-3

Przestrzeń wystawowa podzielona jest na trzy sale a zwiedzanie kończymy w czwartej, jaką jest doskonale zaadaptowany strych.

Pierwsza sala pokazuje „złote czasy” zabawek zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców, czyli kolekcje miedzy innymi lalek z porcelany, koni na biegunach czy statków z okresu 1900.

Kolejna sala jest wyłącznie poświęcona lalkom i ich historii począwszy od czasów II Cesarstwa aż do Barbie ( bez niej nie można mówić przecież o historii lalek:)

foto-accroche

muzeum-zabawek-poissy-lalka
Lalka z XVIII wieku, papier, skóra i materiał. Odrestaurowana w 1998 roku.

 

Trzecia sala to przestrzeń gdzie znajdziemy rożnego rodzaju klocki, puzzle, gry ..

Ale także unikatowy egzemplarz domku dla lalek, który pokazuje burżuazyjne wnętrza z końca XIX wieku.

Tak zwaną wisienką na torcie jest ostatnia sala, którą można zwiedzać w Muzeum Zabawek . Po pokonaniu krętych schodów wchodzimy jak na babciny strych; z piękną drewniana konstrukcja. Na samym środku króluje ogromna sieć kolejowa  z pociągami, dworcami i cała reszta, która tak przyciąga małych i dużych chłopców.

Przyciąga wzrok także piękny, drewniany koń z tradycyjnej karuzeli a obok stoją typowe teatrzyki lalkowe i guignol.

muzeum-zabawek-poissy-dywan
Nawet dywan wpływa na atmosferę tego miejsca …
muzeum-zabawek-poissy-eksponaty (1)
Cyrk w Muzeum Zabawek -1903 rok

SAMSUNG CAMERA PICTURES

muzeum-zabawek-poissy-pies

wejsce do ostatniej sali Muzeum Zabawek

IMG_2386

koń w Muzeum Zabawek
W trakcie rozmowy z panem pracującym tam, dowiedziałam się, ze w zbiorach muzeum jest jeszcze około 13 tysięcy eksponatów. Niestety z powodu braku miejsca nie mogą być pokazywane na wystawie stałej. Prezentacja zbiorów jest regularnie odnawiane wokół wystaw tematycznych , które pozwalają pokazać historię zabawek lub fragment bogatej historii miasta Poissy .

 

Kilka kącików zabaw dla najmłodszych są wkomponowane tak, by wizyta dla nich była jeszcze bardziej atrakcyjna i interaktywna.

 

Adres i godziny otwarcia Muzeum Zabawek:

1, enclos de l’Abbaye
78300 POISSY
Tél. 01 39 65 06 06
wiecej informacji na www.

Muzeum Zabawek można zwiedzać  od wtorku do niedzieli, od 9 h 30 do 12 h i od 14 h do 17 h 30.
Zamknięte w każdy poniedziałek i święta. Kasa zamykana jest o 17h00.

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.