muzeum Marmottan w Paryżu

muzeum Marmottan w Paryżu

Na wschodnim skraju Lasku Bulońskiego, pomiędzy Place de la Porte de Passy a Portre de la Muette mieści się małe ale urocze muzeum Marmottan w Paryżu.

W pięknym otoczeniu 16 dzielnicy, blisko parku Ranelagh, Muzeum Marmottan jest ważnym miejscem na mapie Paryża dla miłośników malarstwa. Kryje 65 obrazów Moneta, ofiarowanych w 1971 roku przez brata artysty, Michela. Oprócz dzieł Moneta można także oglądać prace Pissarra, Renoira, Gauguina i Berthe Morisot.

Paryż-Muzeum-Marmottan

Piękny XIX wieczny budynek muzeum to dawna rezydencja Paula Marmottana, namiętnego kolekcjonera sztuki.

Paryż-Marmottin

Poszłam tam po raz pierwszy przy okazji wystawy „Les Impressionistes en privé”, która rozpoczynała obchody 80-tych urodzin muzeum. Od 1934 roku, muzeum powiększało swoje zbiory dzięki darowiznom od osób prywatnych i własnie tym prywatnym darczyńcom chciano oddać hołd. Pięćdziesięciu prywatnych kolekcjonerów wypożyczyło prawdziwe skarby, które bardzo rzadko można oglądać.

Wystawa ta już niestety się skończyła ale aktualna również zachęca do odwiedzenia muzeum.

afisz-expo-marmottin-paryz

Ozdoba kolekcji jest słynna „Impresja – wschód słońca”, od której pochodzi nazwa „impresjonizm”. I własnie aktualna wystawa odsłania tajemnice tego płótna, odpowiadając na pytania, kiedy i gdzie zostało namalowana najważniejsze dzieło Impresjonizmu.

Claude Monet pokazał obraz po raz pierwszy na wystawie w 1874 roku pod tytułem „Impresja, zachód słońca”. Określenie Impresjonizm szybko stało się popularne ale obraz został zupełnie zapomniany. Nazwa obrazu pozostała niezmieniona do lat 1975.

Po żmudnych badaniach historycznych, topograficznych i astronomicznych udało się ustalić datę z dokładnością do minuty.

Ale nie będę odpowiadać na najważniejsze pytanie…to trzeba zobaczyć.

Muzeum muzeum Marmottan w Paryżu otwarte jest od wtorku do niedzieli, od 10h00 do 18h00 (ostatnie wejście o 17h30) a w czwartek do 21h00 ( ostatnie wejście 20h30)
Bilet 11€ a zniżkowy 6.50€

Musée Marmottan Monet

Musée Marmottan – Monet


Adres: 2 Rue Louis Boilly, 75016 Paris

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.