Paryskie Pola Elizejskie – miejsce, gdzie trzeba rozpocząć swój spacer po Paryżu
Paryskie Pola Elizejskie to reprezentacyjna aleja, łącząca plac Zgody (fr. Place de la Concorde) z placem Charles’a De Gaulle’a (dawniej plac Gwiazdy, Place de l’Etoile), na którym znajduje się Łuk Triumfalny.
Pola Elizejskie to oczywiście jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć… chociaż raz w życiu. Liczne restauracje, ekskluzywne sklepy czy kina oczywiście przyciągają wielu turystów ale sama renoma tego miejsca jest chyba najważniejszym argumentem aby się tu znaleźć.
Kto nie zna piosenki Joe Dassin o Polach Elizejskich:
Na Polach Elizejskich W słońcu, w deszczu, W południe, o północy Tam jest wszystko czego chcecie, Na Polach Elizejskich.
Paryskie Pola Elizejskie rozciągają się na odcinku 1910 metrów. Trasa od placu Zgody do Luku Triumfalnego, to całkiem niezły spacer i może być świetnym początkiem do zwiedzania Paryża.
Historia Pól Elizejskich
Spacerując po jednej z najbardziej prestiżowych paryskich ulic, trudno uwierzyć, że do 1616 roku rozciągały się tutaj po prostu pola uprawne. To dzięki Marii Medycejskiej powstała aleja wysadzana drzewami. W roku 1640 drogę tę przedłużono z Luwru do Ogrodu Tuileries, a w roku 1724 do Placu Gwiazdy. Dopiero w XVIII wieku Pola Elizejskie stały się miejsce, gdzie należało się pokazać.
Dawne mokradła stały się królewską drogą Ludwika XIV
Od 1666 r. André Le Nôtre, ogrodnik króla, rozpoczął swą misję przekształcenia ogrodów Tuileries. Miał także za zadanie otworzyć trasę ułatwiającą drogę do Wersalu.
Le Nôtre przedłużył centralną aleje ogrodu szeroką ścieżką wysadzoną podwójnym rzędem wiązów na bagnistym i zarośniętym terenie.
W 1710 roku „wielka promenada” została przedłużona do wzgórza, gdzie znajduje się teraz Luk Triumfalny.
Przez cały XVIII wiek, Pola Elizejskie upiększano, poszerzano i modernizowano ale także wtedy powstały równie prestiżowe avenue Montaigne, avenue Matignon oraz avenue de Marigny.
Pomimo wszystkich udogodnień, aleja ciągle była miejscem mało lubianym przez Paryżan. Nie cieszyły się zbyt dobrą sławą zarówno w nocy jak i za dnia. Na dodatek, całkiem niedaleko miało miejsce ujście kanalizacji do Sekwany. Dopiero przebudowa tego ujścia i posterunek policji sprawiły, ze Pola Elizejskie przyciągnęły bogatych mieszczan. Wybudowali swoje kamienice, zainstalowały się restauracje i miejsca do gry w bule …
Deptak spacerowy i miejsce spotkań arystokracji
Dopiero w 1828 roku Pola Elizejskie przeszły prawdziwa metamorfozę: poszerzono chodniki i zainstalowano 1200 kandelabrów z oświetleniem gazowym.
Później Aleja była wielokrotnie przebudowywana. Ostatniej większej przebudowy dokonano w 1993 roku, kiedy to poszerzono jeszcze bardziej chodniki.
Paryskie Pola Elizejskie teraz
Pola Elizejskie są zarezerwowane dla pieszych, rowerzystów … w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Wtedy również wejście do wszystkich muzeów w Paryżu i regionie paryskim jest darmowe.
Kolejnym atutem jest darmowe Wi Fi, które jest dostępne na całym obszarze Pól Elizejskich od czerwca 2016 roku.
Ponad to, co roku maja miejsce tutaj ważne wydarzenia, często wagi państwowej.
Podczas francuskiego święta narodowego 14 lipca wzdłuż Alei odbywa się defilada wojskowa, którą odbiera prezydent Republiki.
Aleja jest często wyłączana z ruchu, gdyż odbywają się na niej liczne wystawy i imprezy – szczególnie w okresie letnim.
Począwszy od 1975 roku, Aleje goszczą finałowy etap Tour de France, po którym odbywa się ceremonia wręczenia nagród. Francuzi uwielbiają obserwować Tour de France więc licznie przychodzą aby przywitać swoich kolarzy.
zostaw komentarz