Paryskie metro – krótka historia paryskiego metra
Zapewne robi wrażenie na wielu turystach i często można spotkać zagubione osoby wpatrzone w plan. Liczy 213 kilometrów długości i przemieszcza się nim rocznie prawie 1,4 miliardów podróżnych.
Budowę rozpoczęto 4 października 1898 roku według projektu stworzonego przez Fulgence Bienvenüe. W związku z rozwojem motoryzacji komunikacja miejska była poważnym problemem ówczesnego Paryża. Zbliżająca się Wielka Wystawa Światowa oraz przykład innych stolic w świecie przyspieszyły podjęcie decyzji. Linia numer 1, otwarta 19 lipca 1900 roku, połączyła porte Maillot z portem Vincennes.
Paryżanie szybko polubili ten nowy środek transportu. Już od 1901 roku zaczęto planować dalszą rozbudowę a Fulgence Bienvenue przewidywał siatkę komunikacyjna tak, aby żadne z miejsc w Paryżu nie było oddalone od stacji metra więcej niż 500 metrów. Już w 1910 roku, sześć pierwszych linii oddano do użytku a w przeddzień I Wojny Światowej, Paryskie metro liczyło 10 linii i miało 91 kilometrowa.
Już wtedy transportowano 467 milionów użytkowników rocznie. Wzrost liczby ludności w ciągu lat 20 minionego wieku spowodowało konieczność przedłużania linii metra do przedmieść. .
Kolejny ważny etap jaki udało się przekroczyć to uruchomienie, w 1998 roku nowej linii (14) bez motorniczego i ochranianego przez specjalne szklane bariery.
Słownik paryskiego metra
Sieć paryskiego metra liczy 300 stacji i każda nazwa ma swoje znaczenie.
Nazwy stacji paryskiego metra odnoszą się do tak ważnych momentów w historii Francji jak wygrane bitwy: Iéna czy Solférino,
Paryskie metro przypomina także o ważnych postaciach historycznych: Philippe Auguste, Etienne Marcel, George Robespierre, Mirabeau, Gambetta, Felix Faure …
Mogą także odnosić się do miejsc i ważnych zabytków w Paryżu jak Opera, Invalides, Odéon, Champ de Mars-Tour Eiffel, Musée d’Orsay, Palais Royal-Musée du Louvre.
Są także nazwy, które przypominają o dawno już zapomnianych zawodach czy zajęciach : Les Gobelins czy Glacières..
Jest także cała plejada artystów, pisarzy czy naukowców: Voltaire, Victor Hugo, Zola, Monge czy Pasteur.
zostaw komentarz