Paryska ulica czyli ranking najciekawszych

Paryska ulica czyli ranking najciekawszych
paryska ulica
paryska ulica

Paryska ulica – gdzie znaleźć uliczne naj…

Paryż pełen jest sprzeczności i tak też jest z paryskimi ulicami. Tak jak w całej Francji system rozgraniczania ulicy, alei, avenue czy bulwaru ma być logiczny, ale nie jest. Zatem dla potrzeb mojego podsumowania podciągnęłam je do jednej wspólnej logiki, czyli ulic.

Zastanawialiście się już, która z paryskich ulic jest najdłuższa, najszersza lub najkrótsza?

Najkrótsza  paryska ulica

jest rue des Degrés w II dzielnicy i właściwie są to zwyczajne schody o długości 5, 75 metrów i liczą wyłącznie 14 stopni..
Rue des Degrés łączy rue de Cléry i la rue de Beauregard, otoczona jest murem bez okien czy drzwi. Nosi te nazwę już od 1650 roku..

Najdłuższą ulicą

Paryża jest rue Vaugirard, która leży w dwóch dzielnicach (w 6 i 15) i liczy 4,36 kilometrów.
Z  najwęższa  ulica paryska jest trochę kłopot, ponieważ są tutaj rozbieżności… Od dawna uważa się ze chodzi o legendarna ulice  rue du Chat-qui-Pêche w V dzielnicy, która ma 1,80 m. Sentier des Merisiers w XII dzielnicy nie przekracza 1 m szerokości oraz pasaż de la Duée w XX dzielnicy, który ma 85 m długości i 90 cm szerokości !
Najszersza ulica to L’avenue Foch w XVI dzielnicy, która ma 120 metrów szerokości.

Najbardziej stroma ulica Paryża: Jeżeli nie jesteś wysportowany, nie trzeba się kierować w stronę ulicy Gasnier-Guy w XX dzielnicy. Ze zboczem (tak, istnieje) o nachyleniu 17,4%, jest najbardziej stromą ulicą w Paryżu.

Ulica najmniej zamieszkana to rue Emile-Richard w XIV dzielnicy, przynajmniej jeśli chodzi o tych żyjących mieszkańców.  Ulica przechodzi przez cmentarz Montparnasse…

Ulica najwyżej położona w Paryżu – a w zasadzie są dwie, ulica du Mont-Cenis w 18e, na wzgórzu Montmartre, et la rue Télégraphe w 20 dzielnicy, czyli Belleville. Obie te ulice maja swe najwyżej położone punkty na wysokości około 128 metrów.

Paryska ulica o najkrótszej nazwie: Rue Py w 20e dzielnicy .

Paryska ulica o najdłuższej nazwie to skwer des Ecrivains-combattant-morts-pour-la-France w XX dzielnicy.

To tylko kilka przykładów paryskich naj… ciekawszych ulic. Jest ich dużo więcej i pewnie jeszcze do nich wrócę aby podrzucić jeszcze kilka „naj” w tym temacie. A jakie są Wasze ulubione „naj”?

 

zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie.