Paryż Zabytkowy


Przemierzając Paryż natkniecie się na pewno na to miejsce: plac de la Madelaine i neoklasyczny kościół św. Marii Magdaleny, zwanego popularnie La Madelaine.
Wznoszący się majestatycznie pośród drogich sklepów i wszechobecnego tu hałasu ulicznego, kościół ten przyciąga przyciąga uwagę.

Jest bez wątpienia jednym z najważniejszych punktów na mapie Paryża i kościołem w Paryżu, który trzeba zobaczyć.

kosciol-madelaine-w-paryzu
Konsekrowany w 1842 roku po trwających prawie 100 lat pracach, opóźnianych przez zmiany projektów i problemy finansowe, kościół przypomina raczej grecką świątynię niż kościół katolicki. Nie znajdziemy tutaj  żadnych dzwonów czy oznak religijnych, za to olbrzymie drzwi i las kolumn a z samego czubka olbrzymich schodów, widok i perspektywa godna Olimpu: rue Royale, ulica luksusu i prestiżu, następnie obelisk Concordu a daleko w prostej linii, Palais Bourbon.

Świątynię otaczają 52 kolumny w stylu korynckim, każda o wysokości 20 metrów.

paryz-madelaine-fasada

Wyrysowany plac wokół kościoła przypominał Proustowi , który mieszkał tutaj pod numerem 9, znane “ magdalenki”.
Wydaje się, że to miejsce jest skazane na specyficzną dewocje i uwielbienie dla najbardziej wyszukanych i wyrafinowanych produktów już od momentu, kiedy niejaki Ferdinad Hediard otworzył swój pierwszy sklep.  W 1854 roku dołączył do niego Augustin Fauchon i kolejne smakowite adresy czekolady, trufli czy kawioru.

hediard hediard-wnetrze (2) hediard-inter

Warto wstąpić chociaż na chwile do jednego z tych luksusowych sklepów spożywczych.

Ja udałam się na spacer po jednym z tych miejsc o wieloletniej tradycji -Hédiard.
Może nie olśniewa swa fasada i na pierwszy rzut oka nie zachęca aż tak bardzo do przechadzki jednak naprawdę warto przemierzyć i obejrzeć ten nieco „przykurzony”  „skład produktów luksusowych”. 


Paryski Ratusz – czyli Hotel de Ville

Paryski ratusz, czyli Hôtel de Ville w Średniowieczu asystował makabrycznym egzekucjom. Dziś jest  najważniejszym miejscem paryskiej administracji.   Historia paryskiego Ratusza rozpoczęła się już w 1357 roku, kiedy Etienne Marcel paryski prefekt i handlarz, kupił kamienice zwaną “maison aux Piliers”, zwaną tak […]


Paryski Pałac Chaillot

Paryski Pałac Chaillot – Cité de l’architecture & du Patrimoine Uznawane przez niektórych jako najważniejszy zabytek jaki powstał w Paryżu w latach trzydziestych. Jest czymś więcej niż tylko świadectwem epoki ale odznacza wielki ślad w kompozycji urbanistycznej i topograficznej Paryża. Architekt Carlu […]


pierwsze zdjęcie Paryża 3 komentarze

Post będzie dzisiaj krótki!  Oddając się jednej z moich ulubionych czynności, czyli Twittowaniu, natknęłam się na pierwsze zdjęcie Paryża. Urzekło mnie to zdjęcie, pierwsze jakie się zachowało  od 1839 roku i przedstawiające bulwar Temple. Paryż pozostał miastem, w którym przyjemnie robi się […]